Druk fleksograficzny – to drukowanie wypukłymi, elastycznymi formami drukowymi z użyciem ciekłych, szybkoschnących farb, zatem fleksografia jest typowym drukiem wypukłym. Surowiec (najczęściej papier lub folia) instalowany jest na zasobniku maszyny drukarskiej, z której podawany jest wg konkretnego schematu – tzw. przeplotka – przez wszystkie instrumenty maszyny drukarskiej (wałki), sekcje drukujące, przeciw wałki, krzyżaki itp.
Technologia druku wygląda następująco:
- Opisując schemat blokowy maszyny fleksograficznej, składa się ona z sekcji podawania surowca, czyli np. papieru lub folii, znajdującego się na szpuli, kilku sekcji drukujących, sekcji wycinającej/sztancującej oraz sekcji konfekcjonującej. Pomiędzy sekcjami znajduje się szereg specjalistycznych wałków mających na celu ukierunkowanie wstęgi oraz utrzymanie jej prawidłowego naciągu lub w szczególnych przypadkach – jej odwrócenie.
- Bezpośrednio przed pierwszą sekcją drukującą znajduje się skorotron – czyli przystawka do koronowania surowca (jeśli stan surowca tego wymaga).
- Maszyna fleksograficzna wyposażona jest w szereg – poziomo umiejscowionych sekcji drukarskich jedna za drugą. Każda sekcja odpowiedzialna jest za przeniesienie na wyznaczony obszar zadrukowywanej powierzchni, składowej kolorystycznej drukowanego wzoru.
- Budowa pojedynczej sekcji (z pominięciem wałków mających na celu utrzymanie prawidłowego naciągu wstęgi) wygląda następująco: kałamarz z farbą drukarska UV, walec farbowy, anilox, wałek drukowy z nałożonym na swojej powierzchni, walec formowy, po którego powierzchni przesuwa się wstęga do zadrukowania.
- Zadruk, czyli przenoszenie farby na powierzchnię do zadruku odbywa się w następujący sposób. Farba z kałamarza zabierana / podnoszona jest przez rotacyjny walec farbowy i oddawana na powierzchnię aniloxa. Nadmiar farby usuwany jest poprzez nóż zwany raklą. Anilox oddaje farbę na polimer naciągnięty na walec drukowy. Poprzez docisk do walca formowego, walec drukowy z polimerem przenosi farbę w postaci graficznego wzoru na podłoże np. papier do zadruku.
- W ten sposób powstaje zadruk pojedynczym kolorem w obrębie jednej sekcji drukującej.
- Kolejna sekcja w analogiczny sposób nanosi w dokładnie to samo, wyznaczone miejsce, kolejny kolor będący składową kolorystyki etykiety lub uszlachetnienie w postaci złocenia, lub lakieru.
Proces druku realizujemy m.in. na maszynach BOBST I MARK ANDY.
Nad całym procesem czuwają nasi doświadczeni drukarze, gotowi zrealizować każdy Państwa projekt.